Mersin Avukat Whatsapp
Mersin Avukat Whatsapp

VELAYET KİME VERİLİR?

VELAYET KİME VERİLİR?

VELAYET KİME VERİLİR?

ÇOCUĞUN VELAYETİNİ ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Reşit olmayan müşterek çocukların velayeti anne ve babadadır. Velayet hakkı kural olarak yalnızca anne ve babaya aittir. Amca, hala, teyze, anneanne, babaanne, dedeye velayet hakkı verilemez. Amca, hala, teyze, anneanne, babaanne, dede şartlar oluştuğu takdirde vasi olabilirler. Velayet hakkı, çocuğun kişi varlığı, malvarlığına ilişkin tüm hak ve yetkileri kapsar. Mersin Velayet Dava Avukatı olarak müvekkillerimize velayetin değiştirilmesi davası, velayet hakkı davası konularında en iyi şekilde avukatlık hizmeti vermekteyiz.

ANNE BABA EVLİ DEĞİLSE VELAYET KİME VERİLİR?

Anne-babanın evli olmaması durumunda velayet kime verilecektir. Anne ve baba evli değilse velayet hakkı anneye ait olacaktır.

ÇOCUĞUN VELAYETİ KİME VERİLİR?

Boşanma davasında velayet kime verilir sorusu Mersin Avukat olarak sıklıkla karşılaştığımız sorulardandır. Velayetin kime verileceğini hakim takdir eder. Hakim, velayetin kime verileceğini takdir ederken çocuğun üstün yararını gözetir. Velayet hakkı belirlenirken hakim çocuğun görüşünü de alır. Velayetin kime verileceğine karar verilirken çocuk dinlenir. Velayet belirlenirken genellikle yaşı küçük kardeşler ayrılmazlar.

VELAYET DAVA DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Velayet davası Aile Mahkemesinde açılır. Velayetin değiştirilmesini isteyen kişi velayet hakkını elinde bulunduran kişiye karşı Aile Mahkemesinde Velayetin Değiştirilmesi Davası açmalıdır. Çocuğumun velayetini almak istiyorum diyen kişinin merak ettiği sorulardan biri de velayet davası ne kadar sürer sorusudur. Velayetin değiştirilmesi davasının süresi mahkemenin iş yüküne göre değişecektir. Velayet verilirken çocuğun yaşı da önemlidir. Velayeti verilecek çocuğun yaşı da göz önünde bulundurularak velayet davasında karar verilecektir. Velayet değiştirme dilekçesi, velayetin değiştirilmesi dava dilekçesi, velayet dava dilekçe örneği için Mersin Boşanma Avukatı, Mersin Velayet Avukatı olarak bize ulaşabilirsiniz.

VELAYETİN DEĞİŞTİRİLMESİ DAVASI

Mersin Avukat, Mersin Boşanma Avukatı, Mersin Velayet Davası Avukatı olarak müvekkillerimize, velayetin değiştirilmesi davası, velayet nasıl değiştirilir, velayet nasıl alınır, çocuğumun velayetini almak istiyorum, velayet davasında çocuk dinlenir mi, velayet dava ücreti, velayetin kaldırılması, velayet davasında çocuğun yaşı, kardeşlerin velayeti konularında en iyi şekilde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz.