KİRA UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK

KİRA UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK

TAHLİYE DAVASINDA ARABULUCULUK - KİRA UYUŞMAZLIKLARINDA DAVA ŞARTI ARABULUCULUK

Son zamanlarda dünyada yaşanan enflasyon ülkemizi de etkilemiştir. Enflasyonun artması dolaylı ve doğrudan yollardan kira bedellerinin de yükselmesine sebebiyet vermiştir. Ülkemizde son yıllarda kiracı-ev sahibi uyuşmazlıkları son derece artmıştır. Adliyelerin iş yükünün büyük çoğunluğunu tahliye davaları, kira tespit davaları gibi kira hukukundan kaynaklı davalar oluşturmaktadır. Adliyelerin iş yükünü bir nebze olsa azaltmak ve kısa sürede sonuç almak maksadıyla 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren bir takım kira uyuşmazlıkları da dava şartı arabuluculuk kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda kiracı veya kiralayan, kira bedeli veya tahliye ile ilgili dava açmadan önce arabulucuya başvurması gerekecek.

Kira artışında %25 sınırı ne zaman bitiyor, Kira artışında %25 sınırı bitti mi gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Bilindiği üzere Borçlar Kanunumuza eklenen geçici maddeyle konut kiralarında yıllık kira artış oranının üst limiti %25 olarak belirlenmişti. Bu süre 2024 yılı Temmuz ayına kadar uzatıldı. Konut kiralarında 2024 yılı Temmuz ayına kadar %25’ten fazla kira artışı yapılamayacak. İş yeri kiralarında %25 sınırı uygulanmamaktadır.

 

TAHLİYE DAVASINDA ARABULUCULUK ZORUNLU MU?

İş Hukukundan kaynaklanan davalar, ticari davalar, tüketici davalarında uygulanan dava şartı arabuluculuk uygulamasının kapsamı genişletiliyor. Bu kapsamda 1 Eylül 2023 itibariyle kira davaları kat mülkiyetinden doğan davalar, ortaklığın giderilmesi davalarında da dava şartı arabuluculuk yolunun tüketilmesi şartı getiriliyor.

Kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklar (ilamsız icra yoluyla tahliye hariç) Eylül ayından itibaren arabuluculuğa tabi olacak. Arabuluculukla tahliye, kiracıyı arabulucuyla çıkarma, kira arabulucu başvurusu gibi soruların yanıtları için hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

KİRA DAVALARINDA ARABULUCULUK BAŞVURUSU

Kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklar arabuluculuk kapsamına alındığından Eylül ayından itibaren kira ilişkisinden kaynaklı açılacak davalarda öncelikle arabuluculuk sürecinin tüketilmesi gerekir. Kira davalarında arabuluculuk başvurusu, tahliye davası arabulucu, kiracı çıkarmak için arabulucu, kira arttırma arabulucu gibi soruların yanıtı için hukuk büromuzu arayabilirsiniz.

 

ARABULUCUYA BAŞVURMA ÜCRETİ

Arabulucu başvurusu nasıl yapılır, arabulucu başvuru ücreti ne kadar, arabulucu başvurusu nereye yapılır gibi sorular kiracısını arabulucu yoluyla tahliye etmek isteyenlerin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Arabuluculuk müracaatı adliyelerde bulunan arabuluculuk bürolarına ücretsiz olarak yapılmaktadır. Mersin Arabulucu olarak müvekkillerimize Mersin Kira Avukatı, Mersin Kira Arabulucu, Mersin Tahliye Arabulucu gibi konularda en iyi şekilde avukatlık hizmeti vermekteyiz.