Mersin Avukat Whatsapp
Mersin Avukat Whatsapp

RENT A CAR DAVALARI | RENT A CAR SENETLERİ

RENT A CAR DAVALARI | RENT A CAR SENETLERİ

RENT A CAR DAVALARI | RENT A CAR SENETLERİ

ARAÇ KİRALAMA DAVALARI | RENT A CAR SENETLERİ - BOŞ SENET

Hukuk Büromuza son zamanlarda yapılan başvuruların bir kısmı Rent A Car firmalarının araç kiralayan müşterilerine imzalattığı sözleşmelerin altında yer alan boş senetler ile alakalı uyuşmazlıklardır. Genellikle merdiven altı diye tabir edilen araç kiralama firmaları, araç kiralamak isteyen müşterilerine Rent A Car Sözleşmesi ile beraber boş senet de imzalatırlar. Araç kiralama şirketinin müşterisine boş senet imzalatmasının amacı genellikle, aracının Rent A Car kaskosunun olmamasıdır. Rent A Car kaskosu bulunmayan ve araç kiralamada çalıştırılan araç kazaya karıştığı takdirde kasko şirketi oluşan hasarı karşılamaz. Araç kiralama şirketi de kendisini korumak için araç kiralayana boş senet imzalatır. Araç kiralayan şahıs bu nedenle yüklü miktarlı icra takibi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Mersin İcra Avukatı, Mersin Çek Senet Avukatı, Mersin Haciz Avukatı olarak hizmet vermekteyiz.

ARAÇ KİRALAMA MAĞDURLARI

Yukarıda bahsettiğimiz üzere bazı araç kiralama firmaları müşterilerinden boş senet alarak araç kiralaması yapmaktadırlar. Bu durum müşterilerin yıllar sonra yüksek bedelli icra dosyası ile karşılaşmalarına yol açmaktadır. Araç kiralarken imzalatılan boş senet bir başkasına ciro edilerek icra takibine konu edildiği takdirde, boş senedi imzalayan kişi haksız yere borçlanmaktadır. Rent A Car firmalarının araç kiralayanlardan boş senet alarak icra takibi başlatması nedeniyle Rent A Car mağdurları, Araç Kiralama Mağdurları ortaya çıkmıştır. Mersin ilindeki Hukuk Büromuz rent a car mağdurlarına avukatlık hizmeti vermektedir.

RENT A CAR SENEDİNE İTİRAZ

Araç kiralarken boş senet imzalayan kişilerin merak ettiği sorulardan biri de Rent A Car senedine nasıl itiraz edilir? Araç kiralama senedine nasıl itiraz edilir? Sorularıdır. Rent A Car tarafından icra takibine konu edilen senet nedeniyle borçlu görünen kişinin, ödeme emrini tebliğ aldığı tarihten itibaren 5 gün içinde borca itiraz etme hakkı vardır. Kambiyo Senetlerine Mahsus Haciz Yolu ile Takipte itiraz, 5 gün içerisinde İcra Hukuk Mahkemesine yapılmalıdır. Tebliğ tarihinden itibaren 5 gün içinde itiraz etmeyen ve 10 gün içinde borcu ödemeyen borçlunun mal varlığına haciz koyulabilecektir. Araç kiralarken boş senet imzalamak çok yanlıştır.

ARAÇ KİRALAMA SENEDİNE KARŞI DAVA

Rent A Car senetlerine karşı icra takibi başlatılmadan ve icra takibi başlatıldıktan sonra borçlu olmadığının tespiti amacı ile menfi tespit davası açılabilir. Ayrıca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmakta da fayda vardır.

Boş senedin sonradan doldurularak icraya verilmesi, Türk Ceza Kanunu açısından Açığa atılan imzanın kötüye kullanılması suçu veya Bedelsiz senedi kullanma suçu olarak da nitelendirilebilir. Boş senedi hukuka aykırı olarak doldurmak ve icra takibi yapmak Ceza Kanunumuza göre suçtur.

Mersin ilinde faaliyet gösteren Hukuk Büromuz müvekkillerine, Mersin İcra Avukatı olarak Rent A Car Senetleri İcra Takibi, Araba Kiralama Senetleri, Rent A Car Senetlerinin İcraya Verilmesi, Rent a car senetlerine itiraz, rent a car boş senet, rent a car senedi suç duyurusu, rent a car senedi geri alma, rent a car senedi dava, boş senede imza atmak konularında en iyi şekilde hizmet vermektedir.