Mersin Avukat Whatsapp
Mersin Avukat Whatsapp

ARABULUCULUKTAN SONRA DAVA AÇMA

ARABULUCULUKTAN SONRA DAVA AÇMA

ARABULUCULUKTAN SONRA DAVA AÇMA

Bazı hukuk uyuşmazlıklarında arabulucuya gidilmeden dava açılması mümkün değildir. Örneğin iş uyuşmazlıkları ile ticari uyuşmazlıklarda arabulucuya gidilmeden dava açılması davanın usulden reddedilmesi sonucunu doğurur. Arabuluculuk zorunlu arabuluculuk ve ihtiyari arabuluculuk olmak üzere iki türlü olabilir. Arabuluculuk müessesi, tarafların dava yoluna gitmeden hızlı ve kısa sürede sonuç elde etmelerini amaçlar. Bu yazımızda arabuluculuktan sonra dava açma sürecini açıklayacağız.

ARABULUCULUKTA ANLAŞILAN KONUDA ARTIK DAVA AÇILAMAZ

Arabuluculuk faaliyeti bitiminde taraflar anlaşma belgesi imzaladı ise artık arabuluculuk konusu alacaklar yönünden bir daha dava açamazlar. Örneğin arabuluculuk sürecinde kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti, yıllık izin ücreti konularında anlaşmaya varılarak anlaşma belgesi düzenlendiyse artık bu alacak kalemleri için İş Mahkemesinde dava açılamaz. Hak kaybı yaşamamak için Arabuluculuk Başvurusu yapmadan önce alanında uzman avukattan yardım almak gerekmektedir.

ARABULUCULUKTA ANLAŞILAN ÜCRETİN ÖDENMEMESİ

Arabuluculuk neticesinde anlaşılan tazminatlar ödenmez ise alacağına kavuşamayan taraf icra takibi başlatabilir. İşveren arabuluculuktaki ücreti ödemiyor, arabuluculuk ücreti ödenmedi ne yapmalıyım, arabulucu ücreti ödenmezse ne yapılır gibi sorularla sıklıkla karşılaşmaktayız. Arabuluculuk tutanağıyla icra takibi başlatmanın bazı dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Mersin İşçi Avukatı, Mersin İş Avukatı, Mersin Arabulucu Avukatı olarak hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

ARABULUCULUKTAN SONRA DAVA AÇMA SÜRESİ

İşe iade talebi ile arabuluculuk başvurusu yapılıp, anlaşmama tutanağı düzenlendiyse artık işe iade davası açmak için iki haftalık süre vardır. Yani işe iade başvurusunda anlaşmama tutanağı düzenledikten iki hafta içinde İş Mahkemesinde işe iade davası açılması gerekmektedir. İşçilik alacaklarında ise yani kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti, fazla mesai ücreti, UBGT ücreti gibi alacaklarda arabuluculuk tutanağının düzenlenme tarihi önemli değildir. İşçilik alacakları davası alacak zamanaşımı dolmadığı müddetçe açılabilir.

MERSİN İŞÇİ AVUKATI | MERSİN ARABULUCU AVUKATI

Mersin ilinde yer alan hukuk büromuz arabuluculuk başvurusu, arabulucu başvuru dilekçesi, arabulucu ücreti ödenmesi, arabulucu ücretinin ödenmemesi, arabuluculuk ücreti ödenmezse ne olur, arabuluculuktan sonra dava açılması, Mersin Arabulucu Başvurusu, Mersin Arabuluculuk, Mersin İşçi Avukatı, Mersin İş Avukatı, Mersin İş Mahkemesi Avukatı konularında en iyi şekilde hizmet vermektedir.