MARKA HAKKINA TECAVÜZ SUÇU VE CEZASI | MERSİN MARKA PATENT AVUKAT

MARKA HAKKINA TECAVÜZ SUÇU VE CEZASI | MERSİN MARKA PATENT AVUKAT

Mersin’de bulunan hukuk büromuzun fikri mülkiyet hukuku avukatı departmanı müvekkillerine marka hukuku, patent hukukumarka hakkına tecavüz, fikri ve sınai mülkiyet davalarında en iyi şekilde hizmet vermektedir.

MARKA HAKKINA TECAVÜZ SUÇU NEDİR?

Marka hakkına tecavüzün ne olduğu 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 29.maddesine sayılmıştır. Marka hakkına tecavüzün uygulamada ve günlük hayattaki örnekleri, çakma ürünler, birebir taklit ürünler, imitasyon ürünler, saat, takı, gözlük, t-shirt, gömlek, pantolon gibi ürünlerdir. Marka hakkına tecavüz davalarında usulüne uygun olarak tescil edilmiş bir markanın izinsiz olarak kullanılması veya taklit edilmesi söz konusudur.

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 29.maddesine göre; marka sahibinin izni alınmadan, markayı veya ayırt edilemeyecek kadar benzerinin kullanılmasıyla markayı taklit etmek, çakma, taklit, imitasyon ürünleri satmak, dağıtmak, başka bir şekilde ticaret alanına çıkarmak, ithal işlemine tabi tutmak, ihraç etmek, ticari amaçla elde bulundurmak veya bu ürüne dair sözleşme yapmak için öneride bulunmak, lisans haklarını izinsiz olarak genişletmek, üçüncü kişilere devretmek marka hakkına tecavüz sayılır.

MARKA HAKKINA TECAVÜZ SUÇUNUN CEZASI NE KADAR?

Marka hakkına tecavüz suçunun cezası nedirtaklit ürün satmak suç mu, çakma ürün satmak suç mu, Marka hakkına tecavüz suçunun yatarı ne kadar sorusu uygulamada sıklıkla karşılaştığımız sorulardandır. Marka suçunun cezası 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 30.maddesinde düzenlenmiştir. Marka hakkına tecavüz suçunun cezasının alt sınırı 1 yıldır. Marka hakkına tecavüz suçunun cezasının üst sınırı ise 4 yıldır. Ayrıca Marka hakkına tecavüz suçunu işleyen kişiye yirmibin güne kadar para cezası da verilebilir.

Marka hakkına tecavüz nedeni ile sanığın cezalandırılabilmesi için sanığın marka hakkına tecavüz suçunu kasten işlemiş olması gerekmelidir. Marka hakkına tecavüz suçu kasten işlenmediği takdirde sanığa ceza verilemez. Marka hakkına tecavüz suçundan dolayı ceza verilebilmesi için ilgili markanın Türkiye’de tescil edilmiş olması gerekmektedir.

Marka hakkına tecavüz suçu şikâyete bağlı mıdır? Marka hakkına tecavüz suçu şikâyete bağlı suçlardandır. Marka hakkına tecavüz suçu uzlaştırmaya tabi mi? Marka hakkına tecavüz suçunda uzlaşma mümkün mü? Marka hakkına tecavüz suçunda uzlaştırma hükümleri uygulanır. Marka hakkına tecavüz suçunda uzlaşmak mümkündür.

Marka hakkına tecavüz suçu davası Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi’nde görülür. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi bulunmayan yerlerde Asliye Ceza Mahkemeleri görevlidir.

MARKA HAKKINA TECAVÜZ SUÇLARINDA ETKİN PİŞMANLIK

Marka hakkına tecavüz suçlarında etkin pişmanlık mümkün mü? Marka hakkına tecavüz suçlarında etkin pişmanlık hükümleri uygulanacaktır. Etkin pişmanlık sonucunda sanığa ceza verilmeyecektir.

MERSİN FİKRİ VE SINAİ MÜLKİYET HUKUKU AVUKATI

Mersin Marka Avukatı, Mersin Patent Avukatı, Mersin Ceza Avukatı, Mersin Fikri Mülkiyet Avukatı olarak marka kopyalamanın cezası, taklit ürün satmanın cezası, taklit mal satmanın cezası, çakma ürün satmanın cezası, imitasyon ürün satmanın cezası, patent tescili nasıl yapılır, patent avukatı, ticari şirket danışmanlığı, şirket danışman avukatı konusunda müvekkillerimize en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.