Mersin Avukat Whatsapp
Mersin Avukat Whatsapp

GAYRİMENKUL ALIM SATIMINDA İSTENEN BELGELER

GAYRİMENKUL ALIM SATIMINDA İSTENEN BELGELER

GAYRİMENKUL ALIM SATIMINDA İSTENEN BELGELER

GAYRİMENKUL ALIM SATIMI NASIL YAPILIR?

Gayrimenlulün devrini gerçekleştirmek için öncelikle tapu müdürlüğünden randevu almak gerekmektedir. Tapu alabilmek için Tapu Müdürlüğüne ödemeniz gereken bazı harçlar ve teslim etmeniz gereken belgeler bulunmaktadır. Konut, Arsa, Ev, İşyeri alım satım sürecinin son aşaması olan tapu işlemleri hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda açıkladık.

EMLAK ALIM SATIMINDA GEREKLİ EVRAKLAR

Gayrimenkul alım satımında alıcının ve satıcının ibraz etmesi gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Ev alırken gereken belgelerin hangileri olduğunu aşağıda açıkladık. Daha detaylı bilgi için hukuk büromuzu arayabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı

Gayrimenkul alıcısının, emlak alıcısının, ev alıcısının ve Gayrimenkul satıcısının, emlak satıcısının, ev satıcısının kimliklerinin aslının tapu müdürlüğüne ibrazı zorunludur.

Vesikalık Fotoğraf

Tapu devrinde vesikalık fotoğraf gerekir mi sorusunun yanıtı Evet tapu devrinde vesikalık fotoğraf gerekir. Tapuyu alacak olan kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı, gayrimenkul satan kişinin ise 1 adet vesikalık fotoğrafının yanında bulunması gerekmektedir.

Borcu Yoktur Belgesi

Bir gayrimenkulü satarken satıcının, gayrimenkulün vergi borcunun olmadığını gösterir belgeyi ilgili kurumdan almış olması gerekmektedir. Borcu yoktur yazısı nerden alınır? Borcu yoktur yazısı SGK’dan ve belediyelerden alınır.

Tapu

Tapunun devredilebilmesi için tapusu devredilecek evin tapusunun aslı veya fotokopisinin bulunması gerekmektedir.

DASK

Zorunlu deprem sigortası, hem konut alım satımı için hem de aboneliklerin yapılabilmesi için gereklidir.

Rayiç Bedelin Belirlenmesi

Ev hangi belediyenin sınırları içerisinde kalıyorsa o belediyeye başvurulur. Belediye tarafından gayrimenkulün rayiç bedeli belirlenir.

Satılan gayrimenkul aile konutu ise malik olmayan eşin satışa muvafakati gerekmektedir. Özellikle ev alırken evin aile konutu olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Taşınmaz satın alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Ev alırken nelere dikkat edilir sorusu çok sık karşılaştığımız sorulardandır. Bu hususlara ev alırken dikkat edilmediği takdirde ciddi hak kayıplarına uğrayabilirsiniz. Bu nedenle Gayrimenkul alım satımı yaparken, ev alım satımı yaparken, arsa alım satımı yaparken, tarla alım satımı yaparken, işyeri alım satımı yaparken, konut alım satımı yaparken Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin Tapu Avukatından hukuki yardım alınmalıdır.

Gayrimenkul alırken dikkat edilecek hususlar hakkında bilgi almak için hukuk büromuzu arayabilirsiniz.

MERSİN GAYRİMENKUL AVUKATI - MERSİN TAPU AVUKATI

Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin Tapu Avukatı olarak müvekkillerimize, gayrimenkul alım satımı, ev alım satımı, işyeri alım satımı, arsa alım satımı, konut alım satımı, izaleyi şuyu davası, tapu iptali ve tescili davası, geçit hakkı davası, miras davası, tapu davası konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.