DEĞER KAYBI BAŞVURUSU | ARAÇ DEĞER KAYBI HESAPLAMA

DEĞER KAYBI BAŞVURUSU | ARAÇ DEĞER KAYBI HESAPLAMA

ARAÇ DEĞER KAYBI TAZMİNATI NASIL ALINIR?

Araç Değer Kaybı, maddi hasarlı trafik kazası sonucu kazaya karışan aracın hasarsız hali ile hasarlı hali arasındaki farktır. Diğer bir deyişle kaza yapan ve onarılan aracın değerinde yaşanan düşüşe değer kaybı denilmektedir. Kaza yapan araç onarılmış olsa dahi rayiç bedelinde bir düşüş yaşanmaktadır. Hasarlı aracın rayiç bedelinde oluşan bu düşüşü tazmin etmek amacı ile değer kaybı tazminatı talep edilmektedir.

DEĞER KAYBI ŞARTLARI

Trafik kazası sonrasında araçta oluşan değer kaybının talep edilebilmesi için bazı şartların varlığı aranmaktadır. Araç Değer Kaybı Tazminatı konusunda merak edilen sorulardan bir tanesi de Araç Değer Kaybı Şartları Nedir sorusudur. Yazımızın bu bölümünde 2022 yılı Araç Değer Kaybı Şartları konusunu açıklayacağız.

1-Çift Taraflı Kaza Olması Gerekmektedir.

Trafik kazası sonrasında araçta oluşan değer kaybının tazmin edilebilmesi için çift taraflı trafik kazası yapılmış olunması gerekmektedir. Çift taraflı trafik kazası demek kazaya karışan birden fazla aracın olması demektir. Diğer bir deyişle bariyerlere çarpma, ağaca çarpma, elektrik direğine çarpma durumlarında değer kaybı tazminatından söz edilemez.

2-Trafik Kazasında %100 Kusurlu Olunmaması Gerekir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı talep eden araç sürücüsünün meydana gelen kazada yüzde yüz kusurlu olmaması gerekir. Kazanın oluşmasında tam kusurlu olan taraf değer kaybı tazminatı alamaz. Kazanın oluşmasında tam kusurlu olunmaması halinde değer kaybı tazminatı alınabilecektir.

3-Aynı Parçaların Daha Önce Onarılmamış veya Değiştirilmemiş Olması Gerekir.

Kazaya karışan araçta değer kaybı oluşabilmesi için kaza sebebiyle hasar gören, onarılan veya değiştirilen parçaların daha önce başka bir kaza sebebiyle onarılmamış ya da değiştirilmemiş olması gerekmektedir.

ARAÇ DEĞER KAYBI HESABI

Araç Değer Kaybı Hesaplama, Kaza yaptım değer kaybı ne kadar çıkar, araç değer kaybı nasıl hesaplanır 2022, değer kaybı nasıl alınır, değer kaybı ne kadar çıkar, yeni araç değer kaybı hesabı konusu Değer Kaybı Tazminatı Hesaplama konusunda araştırma yapan kişilerce oldukça merak edilen konulardandır. Araç değer kaybı tazminatı, aracın markası, aracın modeli, kaza anındaki kilometresi, trafiğe çıkış tarihi, piyasa rayiç değeri, aracın onarılan parçaları gibi birçok değişken nazara alınarak hesaplanmaktadır. 2022 Araç Değer Kaybı Hesaplama konusu için hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

ARAÇ DEĞER KAYBI KİLOMETRE SINIRI KAÇ?

Araç değer kaybı tazminat taleplerinde 2020 yılının Mart ayının öncesine kadar kilometre sınırı bulunmakta idi. Ancak Trafik Sigortası Genel Şartlarında yapılan değişiklik ile araç değer kaybı talebinde kilometre sınırı kaldırıldı. Artık kilometre ne olursa olsun değer kaybı talep edilebilir hale gelmiştir. Araç değer kaybında kilometre sınırı var mı? 2022 Değer Kaybı Kilometre Sınırı kaldırılmıştır.

ARAÇ DEĞER KAYBI YAŞ SINIRI KAÇ?

Araç değer kaybı taleplerinde aracın yaşının önemi tazminat hesaplamasında ortaya çıkmaktadır. Araç değer kaybında yaş sınırı var mı? 2022 araç değer kaybı yaş sınırı bulunmamaktadır. Her yaştan araç için değer kaybı talep edilebilir.

ARAÇ DEĞER KAYBI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kaza nedeniyle araçta meydana gelen değer kaybının tazmin edilmesi için öncelikle meydana gelen kazaya sebebiyet veren kusurlu araç sürücüsünün Trafik Sigortasına başvuru yapılmalıdır. Değer Kaybı Tazminatı alabilmek için öncelikle diğer aracın trafik sigortasına başvuru yapılacak, trafik sigortasına yapılan başvurudan olumlu sonuç alınamaz veya düşük miktarda ödeme alınırsa Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapılacak ya da dava açılacaktır.

ARAÇ DEĞER KAYBI SİGORTA TAHKİM KOMİSYONUNA BAŞVURU

Araç değer kaybı tazminatı almak için karşı tarafın sigorta şirketine yapılan başvurudan sonuç alınamadığı takdirde sigorta tahkim komisyonuna başvurulabilir. Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapılabilmesi için öncelikle kazaya sebebiyet veren aracın sigorta şirketine başvurulmalıdır. Sigorta şirketi yapılan bu başvuruya 15 gün içerisinde cevap vermelidir. Sigorta şirketi tarafından 15 gün içerisinde başvurana herhangi bir cevap verilmemesi durumunda değer kaybı talep eden Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapabilir. Sigorta şirketi tarafından eksik ödeme yapılması halinde de Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurulabilir.

ARAÇ DEĞER KAYBINDA ZAMANAŞIMI

Araç Değer Kaybı tazminatının talep edilebilmesi için kaza tarihinin üzerinden iki yılı aşkın bir sürenin geçmemiş olması gerekmektedir. Diğer bir deyişle değer kaybı tazminatı kazadan itibaren iki yıl içerisinde talep edilebilir.

ARAÇ DEĞER KAYBI AVUKATI

Araç Değer Kaybı Tazminatı alınması konusunda Mersin ili başta olmak üzere Türkiye’nin her şehrinde hizmet vermekteyiz. 2022 Araç değer kaybı hesaplama, 2022 değer kaybı, değer kaybı nasıl hesaplanır, Avukat yüzde kaç alır, değer kaybı dava dilekçesi, araç değer kaybı davası, araç değer kaybı nasıl istenir, plastik parçalarda değer kaybı olur mu, plastik parça değer kaybı, tampon değer kaybı, far değer kaybı, trafik kazası sonrası değer kaybı, Araç değer kaybı davası nasıl açılır, değer kaybı tazminat hesabı, 2022 Araç Değer Kaybı, Değer Kaybı Başvurusu konularında detaylı bilgi almak için Hukuk Büromuz ile iletişime geçiniz.