BOŞANMA DAVASINDA GÖREVLİ VE YETKİLİ MAHKEME

BOŞANMA DAVASINDA GÖREVLİ VE YETKİLİ MAHKEME

BOŞANMA DAVASI HANGİ MAHKEMEDE AÇILIR?

Boşanmaya karar veren kişilerin en çok merak ettiği sorulan başında Boşanma davası hangi mahkemede açılır, boşanma davası nerede açılır, boşanma davasına neredeki mahkeme bakar sorularıdır. Boşanma davası açmaya karar veren kişiler hak kaybı yaşamamak için Boşanma Davası konusunda uzman bir avukattan hukuki yardım almalıdır.

BOŞANMA DAVALARINDA GÖREVLİ MAHKEME HANGİSİDİR?

Mahkemelerin Yetki ve Görev alanları Hukuk Muhakemeleri Kanunumuzda düzenlenmiştir. 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun hükümlerine göre boşanma davalarında görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde boşanma davaları Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır. Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde boşanma davalarına Asliye Hukuk Mahkemeleri Aile Mahkemesi sıfatıyla bakar.

BOŞANMA DAVASINDA GÖREVSİZLİK KARARI

Görevsizlik kararı, görevsiz mahkemede dava açılması nedeniyle mahkemenin verdiği bir karardır. Boşanma davasının görevsiz mahkemede açılması neticesinde görevsizlik kararı verilir. Boşanma davasında hak kaybı yaşamamak adına alanında uzman Mersin Boşanma Avukatı yardımı almanız gerekmektedir.

BOŞANMA DAVALARINDA YETKİLİ MAHKEME

Boşanma davası nerede açılır, boşanma davası hangi mahkemede açılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Boşanma davalarında yetki TMK’nın 168. Maddesinde düzenlenmiştir. Boşanma davası, Eşlerden birinin yerleşim yeri veya Davadan önce eşlerin son altı aydır birlikte yaşadığı yer mahkemesinde açılabilir. Çekişmeli Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme, Anlaşmalı Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme, Çekişmeli Boşanma Davası nerde açılır, Anlaşmalı Boşanma Davası nerede açılır sorularının yanıtı için Mersin Boşanma Avukatı, Mersin Boşanma Davası Avukatı olarak hizmet veren Mersin Hukuk Büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

MERSİN BOŞANMA AVUKATI

Mersin ilinde bulunan hukuk büromuz, Çekişmeli Boşanma Davası, Anlaşmalı Boşanma Davası, Boşanma davasına tazminat, Velayet Davası, Nafaka Davası, Mal paylaşım davası, Soybağı davası, Nafakanın İptali Davası, Nafakanın Kaldırılması Davası, Nafakanın Artırılması Davası gibi konularda Mersin Boşanma Avukatı, Mersin Aile Avukatı, Mersin Boşanma Davası Avukatı olarak en iyi şekilde hizmet vermektedir.