Mersin Avukat Whatsapp
Mersin Avukat Whatsapp

YURTDIŞI BOŞANMA KARARININ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE TESCİLİ - YURTDIŞINDA BOŞANDIM

YURTDIŞI BOŞANMA KARARININ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE TESCİLİ - YURTDIŞINDA BOŞANDIM

YURTDIŞI BOŞANMA KARARININ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE TESCİLİ - YURTDIŞINDA BOŞANDIM

YABANCI MAHKEMENİN VERDİĞİ BOŞANMA KARARI TÜRKİYE'DE GEÇERLİ Mİ?

Taraflardan birinin yabancı olduğu veya çiftlerin yurtdışında yaşadığı durumlarda yabancı mahkemeler tarafından verilen boşanma kararlarının Türkiye’de geçerli olabilmesi için tanıma-tenfiz davası açılması gerekmekte idi. Yurtdışında boşanan kişi Türkiye’de nüfus kayıtlarında evli olarak görünmeye devam eder. Yurtdışında boşanan kişinin Türkiye’de boşanma kararının tanınması gerekir. Yurtdışından alınan boşanma kararı Türk kanunlarına göre nüfus kayıtlarına işletilmeden boşanan kişi tekrar evlenemez.

Boşanma kararının tanıma ve tenfiz davası uzun sürmekte ve taraflardan en az biri yurtdışında bulunduğundan tebligat süreleri de uzamaktadır. Bunun önüne geçilmesi için Nüfus Hizmetleri Kanunumuzun 27/A maddesi ile taraflara kolaylık getirilmiştir. Bu hükümle yurtdışında verilen boşanma kararının idari yoldan nüfusa tescili mümkün hale gelmiştir. Böylece yabancı mahkemeden verilen boşanma kararı en kısa yoldan Türkiye’de geçerli hale gelmiş olmaktadır. Yabancı mahkemenin verdiği boşanma kararının Türkiye’de geçerli hale gelmesi artık kısa bir sürede sonuçlanmaktadır. Yurtdışında boşanan Türkiye'de evlenebilir mi?

YURTDIŞINDA BOŞANDIM, TÜRKİYE'DE GÖRÜNMÜYOR

Yurtdışında boşanmış kişiler Türkiye'de boşanma kararlarını tanıtmadıkları sürece Türkiye'de boşanmış sayılmazlar. Yurtdışında boşanma kararının geçerli olması için Türkiye'de nüfus kayıtlarına işletilmelidir. Nüfus kayıtlarında yurtdışında boşanan kişi evli görünmeye devam eder. Yurtdışında boşandım Türkiye'de nasıl boşanırım diyen kişilerin Mersin Boşanma Avukatı ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

YURTDIŞINDA BOŞANDIM TÜRKİYE'DE EVLENEBİLİR MİYİM?

Yurtdışında boşanıp Türkiye'de tekrar evlenmek için boşanmanın Türkiye'de de geçerli olması gerekir. Yurtdışında boşandım Türkiye'de en hızlı nasıl boşanırım sorusunun cevabı için Mersin Boşanma Avukatına danışmakta fayda vardır.

YURTDIŞI BOŞANMA KARARININ NÜFUSA TESCİLİ İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ

Yabancı boşanma kararının nüfusa işlenmesi için öncelikle başvuru dilekçesi gerekmektedir. Taraflardan birinin yurtdışında bulunması Türkiye’de bulunan eşin nüfus müdürlüğüne başvurmasını engellemez. Yani eşlerin nüfus müdürlüğüne beraber başvurması gerekmemektedir. Diğer eşin yurtdışında olması boşanmanın nüfusa tescil edilmesini engellemez.

Yurtdışında alınan boşanma kararının nüfusa tescili için yapılacak başvuru;  kararın verildiği ülkedeki dış temsilciliklere, yurt içinde ise taraflardan birinin yerleşim yeri il müdürlüğüne; Türkiye’de yerleşim yeri yoksa Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Kahramanmaraş, Samsun, Siirt, Sivas, Trabzon, Şanlıurfa ve Van il müdürlüklerinden birine yapılacaktır.

YABANCI BOŞANMA KARARININ NÜFUSA TESCİLİ İÇİN GEREKEN BELGELER

  • Başvuru Dilekçesi
  • Yabancı Mahkeme Kararının Aslı
  • Yabancı Mahkeme Kararının Apostil Şerhli Noter Onaylı Türkçe Tercümesi
  • Başvuran Kişinin Kimlik Fotokopisi
  • Yabancı Kişinin Noter Onaylı Kimlik Fotokopisi
  • Başvuru Avukat ile yapılacak ise Fotoğraflı Özel yetki içeren vekâletname
  • Türk Mahkemelerinde Boşanmaya ilişkin davasının olmadığını gösteren belge

Belirtilen belgelerde eksiklik olduğu durumlarda başvuran tarafa eksikliği tamamlaması için 90 günlük süre verilir. 90 günlük sürede eksiklik tamamlanmazsa başvuru reddedilir.

Kanunda yapılan değişik ile artık yabancı mahkemelerden verilen boşanma kararlarının Türk kanunları önünde geçerli olabilmesi için boşanan taraflardan birinin nüfus müdürlüğüne giderek başvurması gerekmektedir. Almanya’da boşandım Türkiye’de geçerli mi? Yurtdışında boşandım Türkiye’de geçerli mi? Yurtdışında boşanan yeniden evlemebilir mi? Fransa’da boşandım Türkiye’de geçerli mi? Hollanda’da boşandım Türkiye’de geçerli mi? Sorularının cevabı için Mersin Boşanma Avukatı, Mersin Aile Avukatı olarak Hukuk Büromuza danışabilirsiniz.

Boşanma kararının nüfus müdürlüğüne tescil edilmesi için alanında uzman bir avukattan yardım alınmasında fayda vardır. Yurtdışında verilen boşanma kararını Türkiye’de nüfus müdürlüğünde tescil ettirmek isteyen ve yurtdışında yaşayan kişiler Türkiye’ye gelmeden de bu işlemi bir avukat yardımı ile yapabilirler. Hukuk Büromuz müvekkillerine yurtdışında verilen boşanma kararının nüfus müdürlüğüne tescili ve yurtdışı boşanma kararının Türkiye’de geçerli olması konusunda en iyi şekilde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz.