Mersin Avukat Whatsapp
Mersin Avukat Whatsapp

YÜZDE 25 SINIRI KALKTI MI ? DEVAM EDECEK Mİ?

YÜZDE 25 SINIRI KALKTI MI ? DEVAM EDECEK Mİ?

YÜZDE 25 SINIRI KALKTI MI ? DEVAM EDECEK Mİ?

KİRALARDA %25 SINIRI NEDİR?

Türk Borçlar Kanunu’na eklenen Geçici Madde 1 hükmüne göre 8 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenecek kira sözleşmelerinde kira artış oranı %25’i geçemeyecektir. Kanun hükmüne aykırı olarak artış yapılması halinde fazla miktar geçersiz sayılacaktır. Bilindiği üzere kanun hükmü 15 Temmuz 2023 tarihinde ve 32249 sayılı Resmî Gazete‘de yayımlanarak bir yıl daha uzatılmasına karar verilmişti. Bu süreç 1 Temmuz 2024'te son buluyor.

KİRALARDA %25 SINIRI KALKACAK MI?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi %25 sınırı eğer Bakanlık tarafından uzatılmazsa 1 Temmuz 2024 tarihinde sol bulacak. 2 Temmuz 2024 yapılan kira sözleşmeleri ve yeni dönemi başlayacak olan kira sözleşmeleri için %25 sınırı bulunmayacaktır. Peki bu durumda kira oranları nasıl belirlenecektir?


KİRA BEDELLERİ SERBEST Mİ KALDI?

Her ne kadar %25 sınırı kalkma ihtimali bulunsa da sınır kalksa dahi ev sahipleri istedikleri kira bedellerini kiracılara dayatamayacaklar. Eskiden olduğu gibi TÜFE ortalaması baz alınacak ve en fazla ortaya çıkacak oran kadar zam yapabileceklerdir.


EV SAHİBİ HEMEN ZAM YAPABİLİR Mİ?

Halihazırda 1 Temmuz 2024'ten önce imzalanmış ve devam eden kira sözleşmeleri için ev sahibinin zam yapma gibi durumu yoktur. Kira sözleşmelerine yılda bir kez ve kira yenileme döneminde  zam yapılır. Böyle bir durumda ise hukuki yardım almalısınız.