BOŞANMA DAVALARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

BOŞANMA DAVALARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

BOŞANMA DAVASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Boşanma davası, uygulamada sıklıkla karşılaşılan dava türlerindendir. Boşanma davası Aile Mahkemesinde açılır. Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerde Asliye Hukuk Mahkemesi Boşanma Davasına Aile Mahkemesi Sıfatı ile bakar. Boşanmak isteyen eş, Aile mahkemesine vereceği Boşanma Dava Dilekçesi ile boşanma davası açmalıdır. Ancak Boşanma Dava Dilekçesi boşanma alanında uzman avukat yardımı ile yazılmadığı takdirde telafisi imkansız zararlara yol açabilecektir. Boşanma davası uzmanlık gerektiren bir alandır. Taraflar, boşanma davası ile boşanma taleplerinin yanında, velayet, nafaka, tazminat da talep edebilirler. Boşanma davası uzmanlık gerektiren bir alan olduğundan Mersin Boşanma Avukatına danışarak dava açmakta fayda vardır.

BOŞANMA NEDENLERİ NELERDİR?

Kanunumuzda Boşanma Sebepleri genel ve özel boşanma sebebi olarak ikiye ayrılmıştır. Genel boşanma sebebi evlilik birliğinin temelden sarsılmasıdır. Yani şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanmadır. Eşler arasında şiddetli geçimsizlik olması durumunda evliliğin devam edemeyeceği hususu kanıtlandığı takdirde tarafların boşanmasına karar verilecektir. Özel boşanma sebepleri ise Medeni Kanunumuzda sınırlı olarak sayılmıştır.

BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR?

Boşanma davası açmak isteyen taraf öncelikle boşanma talep ettiği boşanma dilekçesi yazmalıdır. Boşanma dava dilekçesini yazan davacı boşanma dava dilekçesi ve boşanma dava dosyası ile beraber adliyedeki tevzi bürosuna başvurarak boşanma davasını aaçabilir. Mersin Boşanma Avukatı, Mersin Aile Avukatı olarak müvekkillerimize boşanma konusunda en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

DAVA MASRAFI NE KADAR?

Boşanma dava masrafı ne kadardır sorusu boşanmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardandır. Dava masrafının ve dosya masrafının ne kadar olduğunu merak edenlerin Mersin Boşanma Avukatına danışarak bilgi alması mümkündür.

BOŞANMA DAVASI NE KADAR SÜRER

Boşanma davasının süresi herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Boşanma davası en kısa ne kadar sürer, boşanma davasının kısa sürmesi için ne yapmak gerek, sorularının cevabı için Mersin Boşanma Dava Avukatına danışabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davası 7-10 gün arasında sonuçlanmaktadır. Çekişmeli boşanma davası ise 1-1,5 sene kadar sürmektedir. Boşanma davasının kısa sürmesi için en iyi boşanma avukatı ile çalışmakta fayda vardır.

BOŞANMA DAVASINDA DURUŞMAYA GİRMESEM OLUR MU?

Boşanma davasının duruşmasına girmek zorunlu mudur? Boşanma davasında duruşmaya katılmak zorunlu mudur? Boşanma davasında sizi temsil eden avukatınız var ise boşanma dava duruşmasına girmek zorunda değilsiniz. Ancak anlaşmalı boşanma duruşmasında her iki tarafın da hazır bulunması gerekmektedir.

ÇOCUKLARIN VELAYETİ KİME VERİLİR?

Boşanma davasında velayetin kime verileceği hakimin takdirindedir. Velayetin anneye mi babaya mı verileceği hakimin karar vereceği bir konudur. Hakim çocukların velayetini verirken çocuğun üstün yararını gözetmek zorundadır.

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASINA DÖNER Mİ?

Anlaşmalı boşanma protokolü düzenlenerek anlaşmalı boşanma davası açılan durumlarda her iki tarafın da hazır bulunarak boşanma protokolünü kabul ettiğini beyan etmesi gerekmektedir. Taraflar duruşmada protokolü kabul etmediklerini beyan ettikleri takdirde anlaşmalı boşanma davası çekilmeli boşanmaya dönecektir. Aynı şekilde çekişmeli boşanma davası da devam ederken anlaşmalı boşanma davasına dönebilecektir.

BOŞANMA AVUKATI

Mersin Boşanma Avukatı, Mersin Aile Avukatı olarak müvekkillerimize en iyi şekilde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz.