CEZA İNFAZ İNDİRİMİ VE YENİ AF YASASI 2020

CEZA İNFAZ İNDİRİMİ VE YENİ AF YASASI 2020

Af Yasası ve Ceza İnfaz İndirimi ne zaman çıkacak?

Af Yasası ve Ceza İnfaz İndirimi son durum ne?

Ceza İnfaz Düzenlemesi hangi suçları kapsıyor? 

Son günlerin en çok konuşulan konulardan birisi de ceza indirimi ve af yasasıdır. 

Af yasası ve ceza infaz düzenlemesiyle ilgili son dakika gelişmeleri ve anlık değişimler vatandaşlar tarafından yakından takip edilen konular arasında yer alıyor. Ülkemizde corona virüs salgınının etkilerini arttırması ile birlikte, hükümetin bir süredir gündeminde olan ceza infaz indirimi ile ilgili çalışmalar hızlandırıldı ve bu çalışmalarda sona gelindi. Tasarı meclise sunuldu.

Af yasası ve infaz düzenlemesi ile ilgi AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- Cinsel suçlar, uyuşturucu suçları, kasten adam öldürme suçları, kadına karşı şiddet ve terör suçları bu kapsamın dışına çıkarılmıştır.

- Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir.

- Çıkar amaçlı suç örgütü kuranlarla ilgili cezalar artıyor. Çıkar amaçlı suç örgütü kuranların cezalarının tavan ve tabanını 2 yıl artacak.

- 2 yıllık denetimlik süresini 3 yıla çıkacak.

- 65 yaş üstü kişiler, 0-6 yaş altında çocuğu bulunan ve kendine bakamayacak hastalığı bulunanlar için konutta infaz müessesesi getirilecek.

- Açık cezaevinde kalanlar iki ay izinli sayılacak. Kapalıda olup da açık cezaevine gelenler de bunlardan yararlanacak.

- İyi hal değerlendirmeleri otomatik sistemden çıkarılarak, oluşturulan gözlem ve idare komisyonunun kararına bağlanmaktadır.

UYUŞTURUCU SUÇLARI İNFAZ İNDİRİMİ VE AF YASASI KAPSAMI DIŞINDA BIRAKILMIŞTIR

Uyuşturucu suçları infaz yasası kapsamından çıkarılmıştır. Uyuşturucu suçlarından dolayı cezaevinde bulunanlar yeni af yasası ve infaz düzenlemesi kapsamında değildir. Uyuşturucudan cezaevinde olan bir kişi bu yasadan yararlanamayacaktır.

Cinsel suçlar infaz yasası kapsamından çıkarılmıştır. Cinsel suçlardan dolayı cezaevinde bulunanlar yeni af yasası ve infaz düzenlemesi kapsamında değildir.

MERSİN CEZA AVUKATI

Af yasası, infaz yasası ve infaz indirimi ile ilgili bilgi almak için iletişim numralarımızdan ulaşabilirsiniz.