ARAÇ KİLOMETRE DÜŞÜRME DAVASI VE TAZMİNAT HAKKI

ARAÇ KİLOMETRE DÜŞÜRME DAVASI VE TAZMİNAT HAKKI

KİLOMETRESİ DÜŞÜRÜLMÜŞ ARAÇ ALDIM NE YAPMALIYIM ?

KİLOMETRESİ DÜŞÜRÜLMÜŞ ARAÇ SATIN ALAN KİŞİLERİN HAKLARI

İkinci el araç satışlarında ortaya çıkan en önemli sorun belki de aracın kilometresinin düşürülmesi sorunudur. Kilometresi değiştirilerek araç satılması, satılan araçta ‘’GİZLİ AYIP‘’ olarak nitelendirilir. Ayıplı aracı (kilometresi düşürülmüş) satın alan kişi dava açarak sözleşmeden dönebilir veya bedelde indirim isteyebilir.

DAVA AÇMA SÜRESİ NEDİR ?

Kilometresi Düşürülmüş Araç Davası Nasıl Açılır? Kilometre Düşürme Davası Ne Zaman Açılır?

Kilometresi düşürülmüş aracı satın alan kişinin SATICI’ya karşı dava açma süresi 2 yıldır. Bu süre aracın satın alındığı tarihten itibaren işlemeye başlar. Ancak kilometre ile oynama işlemi aracı size satan satıcı tarafından yapılmışsa, araçtaki bu ayıp sizden hile ile saklandığından 2 yıllık zamanaşımı süresi işlemez.

DAVA KİME KARŞI AÇILMALIDIR ?

Kilometresi düşürülmüş aracı satın alan alıcı, bu davayı yalnızca aracı kendisine satan kişiye karşı açabilecektir. Yani kilometreyi oynayan başka kişi olsa dahi alıcı yalnızca kendisine araç satışını gerçekleştiren kişiye karşı bu davayı açabilecektir.

Bu davayı açabilmek için kişinin zarara uğraması gerekmez.

ALICININ HANGİ HAKLARI BULUNMAKTADIR ?

İster galeriden ister bir şahıstan alınmış olsun alıcı, satış bedelinin iadesini isteyebileceği gibi bedelde indirim de talep edilebilir.

ARACIN KİLOMETRESİNİ OYNAMAK TÜRK CEZA KANUNU’NA GÖRE BİR SUÇTUR.

Mersin Avukat olarak Kilometresi Düşürülmüş Araç Davasında müvekkillerimize en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

Mersin Trafik Kazası Avukatı olarak müvekkillerimize en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

Km düşürülmüş araç davası, kmsi düşürülmüş araç davası, km oynanmış araç davası, kmsi oynanmış araç davası konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.