TRAFİK KAZASI TAZMİNAT DİLEKÇESİ

TRAFİK KAZASI TAZMİNAT DİLEKÇESİ

TRAFİK KAZASI TAZMİNAT DAVA DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Trafik kazasında yaralanan kişiler uğradığı maddi - manevi zararların tazmin edilmesi için sigorta şirketine başvuru yapmaktadır. Trafik kazası tazminatı alabilemek için hangi sigorta şirketine başvurulur? Trafik kazası sonucunda uğranılan zararların tazmini için kazaya sebebiyet veren kusurlu tarafın sigorta şirketine başvuru yapılır. Trafik Kazası Tazminat Hesaplama, Trafik kazasında ne kadar tazminat alınır konusunda Mersin Sigorta Avukatı, Mersin Tazminat Avukatı, Mersin Trafik Kazası Avukatı olarak en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

Trafik kazası tazminatı almak için sigorta şirketine başvurmak gerekir. Sigorta şirketinin başvuruya vereceği yanıta göre yürütülecek prosedür farklılık gösterecektir. Mersin Avukat olarak Sigorta Tazminatı, Maluliyet Tazminatı konusunda müvekkillerimize en iyi şekilde avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

TRAFİK KAZASI SİGORTA BAŞVURU DİLEKÇESİ

XXXX SİGORTA A.Ş GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

TALEP EDEN      :

VEKİLİ                 :Av. Osman Mete YILDIZ - Mersin

SİGORTALI         :

POLİÇE NO        :

KONU                 : .. /.. /…. tarihinde gerçekleşen trafik kazası sonucunda yaralanan müvekkilin bedensel zararları ve maddi-manevi bütün zararlarının ve tedavi masraflarının karşılanması talebidir.

AÇIKLAMALAR

.. /.. /…. tarihinde saat 14.20 sıralarında müvekkil motosiklet ile İsmet İnönü Bulvarı üzerinde Doğu-Batı istikametinde seyrederken Sanayi Caddesi kesişimine geldiğinde, aynı cadde üzerinde seyreden Sanayi Caddesi istikametine doğru kontrolsüz bir şekilde dönen ……….. plaka sayılı araç müvekkile çarpmış ve müvekkil yaralanmıştır. (Trafik Kazası Tespit Tutanağı)

.. /.. /…. tarihli kaza tespit tutanağına göre müvekkilin ağır yaralanmasına neden olan ……….. plakalı aracın sürücüsü olay yerinden kaçmıştır. Firari araç sürücüsü tam kusurlu olarak gösterilmiştir. Müvekkil ise KUSURSUZ olarak belirtilmiştir.

Müvekkil bu kaza sonucunda ağır yaralı olarak Mersin Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılmıştır. Kaza nedeniyle müvekkilin yüzünde ve kafasında derin kesikler, bileğinde parçalı kırıklar oluşmuştur

Müvekkilde oluşan kırığın el bileğinde olması ve bilekteki kırıkların çok geç iyileşmesi sebebiyle müvekkilin iyileşmesi aylar alacaktır. Müvekkil elini kullanamadığından mesleğini ifa edememekte ve iyileşme süreci ne kadar süreceği de bilinmemektedir. Müvekkilin bu süreçte mahrum kalacağı kazancının da kendisine ödenmesi gerekmektedir.

.. /.. /…. doğumlu müvekkilin geçirdiği kaza nedeniyle beden gücü kayıp oranına göre yaşına, aktif ve pasif yaşam süresine karşı sürücünün asli kusuruna göre belirlenecek maddi tazminat ödenmesi gerekmektedir. Yargıtay 4. HD. 02.10.1986, 6103-6707 kararında ‘’ Harcama yapılmadan da tedavi gideri istenebilir ‘’ diyerek tedavi gideri ödenebilmesi için harcama yapmanın şart olmadığına hükmetmiştir. Tüm bu hususlar nazara alınarak hesaplama yapılması gerektiği hususu dikkate alınmalıdır.

Trafik kazası sonucu kalıcı hasar ve sakatlığın yarattığı ruhsal ve yaşamsal olumsuzluklar ile müvekkilin yaşının genç oluşu ve karşı tarafın ASLİ KUSURLU olduğu da gözetilerek müvekkile ayrıca manevi tazminat da ödenmesi gerekmektedir.

TALEP VE SONUÇ       :Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı, fazlaya ilişkin haklarımız ve dava hakkımız saklı kalmak kaydıyla, sigortalı tarafından meydana getirilen bedensel zararlar ve maddi-manevi zararlar ve giderlerin kaza tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte tarafımıza ödenmesini vekâleten talep ederim.

TALEP EDEN VEKİLİ

Av. Osman Mete Yıldız