BOŞANAN KADININ HAKLARI NELERDİR

BOŞANAN KADININ HAKLARI NELERDİR

BOŞANMA DAVASINDA KADININ HAKLARI NELERDİR?

Boşanma davası, boşanmak isteyen eşin açtığı davadır. Boşanma davası, anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Boşanma davalarında boşanan kadının en çok merak ettiği sorulardan biri de “ boşanan kadının hakları nelerdir “ sorusudur. Mersin Boşanma Avukatı olarak bu yazımında boşanma davasında kadının haklarının neler olduğunu açıklayacağız.

Türk Medeni Kanunumuz boşanma aşamasındaki kadınların haklarını güvence altına almıştır. Medeni Kanunumuz kapsamında kadınların, mal paylaşımı, maddi tazminat, manevi tazminat, nafaka, velayet hakkı gibi hakları bulunmaktadır.

BOŞANMA DAVASINDA KADININ TAZMİNAT HAKKI

Boşanma davasında tazminat maddi tazminat ve manevi tazminat olmak üzere iki tanedir. Boşanma davasında daha az kusurlu olan taraf kusurlu olandan tazminat talep edebilmektedir. Boşanmada kusurlu olan da tazminat alabilir. Boşanmada kusurlu olanın tazminat alabilmesi için diğer eşten daha az kusurlu olmalıdır. Boşanma davasında manevi tazminat talep eden tarafın kişilik haklarının ihlal edilmiş olması gerekmektedir. Evlilikte diğer eş tarafından sürekli aşağılanan, hor görülen, hakarete uğrayan, şiddet gören eş manevi tazminat talep edebilecektir.

NAFAKA TALEP ETME HAKKI

Boşanma davasında dava devam ederken verilen nafakaya tedbir nafakası, boşanma kararının kesinleşmesinden sonraki nafakaya yoksulluk nafakası denir. Boşanma davasında nafaka neye göre belirlenir? Boşanma davasında nafaka tarafların sosyoekonomik durumuna gelirine ve ihtiyacına göre belirlenmektedir. Süresiz nafaka kanunumuzda henüz yer almamakla birlikte hakim tarafından genellikle kadın lehine olmak üzere süresiz nafakaya hükmedilmektedir. 

 

Boşanma Davaları hakkında daha detaylı bilgi almak için Mersin Hukuk Bürosu olarak hizmet veren Hukuk Büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

MERSİN BOŞANMA AİLE AVUKATI

Mersin Boşanma Avukatı olarak müvekkillerimize boşanma dava dilekçesi, boşanma dava cevap dilekçesi, nafaka davası, nafaka dava dilekçesi, boşanmada kadının hakları, boşanmada tazminat talebi, Mersin Aile Avukatı, Mersin Nafaka Avukatı, Mersin Anlaşmalı Boşanma Avukatı, anlaşmalı boşanma protokol örneği konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.