TENSİP ZAPTI NEDİR | TENSİP ZAPTI HAZIRLANDI NE DEMEK

TENSİP ZAPTI NEDİR | TENSİP ZAPTI HAZIRLANDI NE DEMEK

TENSİP ZAPTI NEDİR?

TENSİP ZAPTI GELDİ NE YAPMALIYIM?

Dava açıldıktan sonra Uyap veya e-devlet üzerinde dosya bilgileri bölümünde tensip zaptı hazırlandı yazması mahkeme hakiminin dosyayı incelediğini, dosyada yapılması gereken işlemlerin belirlendiğini, duruşma gününün tayin edildiğini göstermektedir. Yazılı yargılama usulünün uygulandığı davalarda tensip zaptıyla beraber duruşma günü tayin edilmez. Tensip zaptı, davanın ön hazırlıklarının yapıldığı ve hazırlıkların kayda geçirildiği tutanaktır. Tensip Zaptı ile hakim dosya üzerindeki ilk değerlendirmesini yapar.

TENSİP ZAPTI NE ZAMAN HAZIRLANIR?

Tensip zaptı dava açıldıktan sonra, hakim dava dilekçesini inceledikten sonra düzenlenir. Tensip zaptının düzenlenme süresi mahkemenin iş yüküne göre değişkenlik göstermektedir. Tensip zaptı düzenlendikten sonra taraflara tebliğ edilir. Davalı tarafa tensip zaptı ile beraber dava dilekçesi de tebliğ edilir.

HUKUK DAVALARINDA TENSİP ZAPTI

Tensip zaptı hem hukuk mahkemelerinin hem de ceza mahkemelerinin düzenlediği bir evrak türüdür. Hukuk davalarında (boşanma davası, iş davası, tazminat davası, nafaka davası, tapu iptali ve tescili davası, tüketici davası, miras davası, alacak davası, çek senet davası) tensip zaptında yazılı hususların dikkatle okunması gerekir. Tensip zaptı ile hakim dosyada araştırılması gereken bazı delillerin getirtilmesi için ilgili yerlere müzekkere yazdırabilir. Basit yargılama usulünün uygulandığı davalarda tensip zaptıyla birlikte duruşma günü de tayin edilir.

CEZA DAVALARINDA TENSİP ZAPTI

Ceza mahkemeleri iddianameyi kabul ettiklerinde tensip zaptı düzenleyerek sanığa ve müştekiye gönderir. Asliye ceza mahkemesi, ağır ceza mahkemesi iddianameyi kabul ettikten sonra yapılacak işlemleri tensip zaptı ile belirlerler.

TENSİP ZAPTINA CEVAP VERİLİR Mİ?

Mahkemece taraflara gönderilen tensip zaptına cevap verilmesine gerek yoktur ancak davalıya tensip zaptıyla beraber gönderilen dava dilekçesine cevap vermeniz gerekmektedir. Mahkemeden tensip zaptı geldi ne yapmalıyım, tensip zaptı gelince ne yapılır diye merak eden kişilerin Mersin Avukat ile çalışmasında fayda vardır.

Tensip zaptı hazırlandı” ibaresi görüldüğünde bir avukattan yardım almanız hak kaybı yaşamanızı engeller. Tensip zaptı hazırlandı ne demek, sorusunu merak edenler Mersin Avukat olarak hukuk büromuz ile iletişime geçebilirler.

Boşanma davasında tensip zaptı hazırlandı ne demek, İş davasında tensip zaptı hazırlandı ne demek, Tapu davasında tensip zaptı hazırlandı ne demek, miras davasında tensip zaptı hazırlandı ne demek, tazminat davasında tensip zaptı hazırlandı ne demek, Tüketici mahkemesinde tensip zaptı hazırlandı ne demek, ceza davasında tensip zaptı hazırlandı ne demek, tensip zaptı örneği sorularının yanıtı için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.