Mersin Avukat Whatsapp
Mersin Avukat Whatsapp

PANDEMİ DÖNEMİNDE İŞÇİ İSTİFA EDEBİLİR Mİ?

PANDEMİ DÖNEMİNDE İŞÇİ İSTİFA EDEBİLİR Mİ?

PANDEMİ DÖNEMİNDE İŞÇİ İSTİFA EDEBİLİR Mİ?

PANDEMİDE İŞTEN ÇIKARMA MÜMKÜN MÜ?

Korona virüs salgını nedeniyle uygulanan birçok kısıtlama sosyal hayatı ve iş hayatını olumsuz etkilemiştir. Korona virüs salgını nedeni ile işyerleri kapanmış ve işçiler ücretsiz izine çıkarılmıştır. İş kanunumuza göre işçinin ücretsiz izine çıkarılması işçinin onayına bağlıdır. Pandemi nedeniyle işverene işten çıkarma yasağı getirilmiş, ücretsiz izine çıkarma da işçinin onayına bağlı olmayan bir hale getirilmiştir.

İşverenin işten çıkarması tamamen yasaklanmamıştır. İşveren, İş Kanununun 25 maddesinin 1. Fıkrasının 2. Bendi uyarınca işçisini işten çıkarabilir. Yani işverenin pandemi döneminde işten çıkarması yasaklanmamış, kısıtlanmıştır.

 

PANDEMİ DÖNEMİNDE İŞÇİ İSTİFA EDEBİLİR Mİ?

İşçinin işten istifa etmesi yasak değildir. Getirilen kısıtlama yalnızca işverenin işçisini işten çıkarması ile ilgilidir. Getirilen işten çıkarma yasağı, işçinin istifa etmesine engel değildir. İşten çıkmak isteyen işçilerin, hak kaybına uğramaması için Mersin İş Hukuku Avukatı, Mersin İş Davası Avukatı, Mersin İşçi Avukatına danışması gerekmektedir.

İşverenler bu dönemde işçilerini işten çıkaramadıkları için onları istifaya zorlamaktadır. İşçinin istifa etmesi pandemi döneminde de mümkündür. Ancak usulüne uygun olarak istifa etmeyen işçi tazminatlarını alamayacaktır. Bu nedenle işten istifa etmek isteyen işçinin Mersin İşçi Avukatına danışması gerekmektedir.

 

İşçi İstifa Ettiğinde Tazminat Alabilir Mi?

Kural olarak işçi istifa ettiği takdirde tazminata hak kazanamaz. Ancak işçi haklı nedenle istifa ederse tazminat alabilecektir. Haklı nedene dayanarak iş sözleşmesini fesheden işçi kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti, hafta tatili ücreti, fazla çalışma ücreti, UBGT ücreti gibi işçilik tazminatlarını alabilecektir. İşçi istifa dilekçesi örneği, işçi ihtarname örneği için Mersin İcra Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

MERSİN İŞÇİ AVUKATI

Mersin İş Hukuku Avukatı olarak müvekkillerimize, Mersin İşçi Avukatı, Mersin İş Davası Avukatı, iş tazminat davası, işçi davası, işçi mahkemesi, mersin işçi mahkemesi avukatı, mersin iş mahkemesi avukatı, işçi fesih ihtarname örneği, işten çıkarma tazminatı, işçi ihtarnamesi örneği konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.