Mersin Avukat Whatsapp
Mersin Avukat Whatsapp

İSTİFA DİLEKÇESİNİ BASKIYLA İMZALAYAN İŞÇİLERİN HAKLARI

İSTİFA DİLEKÇESİNİ BASKIYLA İMZALAYAN İŞÇİLERİN HAKLARI

İSTİFA DİLEKÇESİNİ BASKIYLA İMZALAYAN İŞÇİLERİN HAKLARI

İŞÇİYE İSTİFA DİLEKÇESİNİN ZORLA İMZALATILMASI

Uygulamada çok sık karşılaştığımız sorunlardan biri de işçiden zorla istifasının alınmasıdır. İşverenler genellikle işçinin tüm tazminatını ödeyeceğini beyan ederek işçiye istifa dilekçesi imzalatmaktadırlar. İşçiden alınan istifa geçerli midir, işçinin iradesi sakatlanarak imzaladığı istifa geçerli mi, zorla istifa dilekçesi imzalamak, işçinin istifaya zorlanması sorularının yanıtlarını Mersin İşçi Avukatı, Mersin İş Mahkemesi Avukatı, Mersin İş Davası Avukatı olarak bu yazımızda açıkladık.

 

İŞÇİNİN BASKI ALTINDA İSTİFA DİLEKÇESİ İMZALAMASI

Uygulamada genellikle işveren, işçinin kıdem tazminatını ödeyeceğini söyleyerek işçiden istifa dilekçesi almaktadır. İşçi de haklarını birkaç yıl sonra alacağı için korktuğundan istifa dilekçesini imzalamaktadır. Bu durumda işçinin irade fesadına uğradığı açıktır. İşçi işverenin baskısı ile istifa dilekçesini imzalamıştır. İşçinin baskı altında imzaladığı istifa dilekçesi geçerli değildir. Böyle bir durumda iş sözleşmesinin feshinin işveren tarafından yapıldığı kabul edilir. Bu nedenle işçinin işe iade davası açma hakkı vardır. İşveren tarafından işçiden zorla istifa alınması işçinin işçilik alacaklarını ve işçilik tazminatlarını almasını engellemez. Zorla istifa eden işçi tüm hak ve alacaklarını alabilir. Hak kaybına uğramamak için İş Hukuku alanında uzman avukat ile çalışmakta fayda vardır. Müvekkillerimize İşçilik Alacakları, İşçi Tazminatları, İşe İade Davası konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

İŞYERİNDEN AYNI GÜN ÇOK SAYIDA İŞÇİNİN İSTİFA ETMESİ

İşverenle birçok durumda işçileri kendileri çıkarmamak için onlardan istifa dilekçesi imzalamalarını isterler. Bu nedenle işverenlerin işten çıkarmak istediği işçilerden istifa dilekçesi alma yoluna başvurduğu sıklıkla görülmektedir. Yargıtay’a göre bir iş yerinden aynı gün 3 işçinin istifa etmesi çalışma hayatının olağan akışına aykırıdır. Bu durumda iş sözleşmesinin işveren tarafından feshedildiği kabul edilmektedir. İşveren işyerinde sendikal örgütlenmeyi engellemek amacı ile işçi çıkarmaktadır. Sendikal örgütlenmeyi engellemek için yapılan işten çıkarmalar hukuka ve yasalara aykırıdır.

İSTİFA DİLEKÇESİNİ HAKLARINI SAKLI TUTARAK İMZALAMAK

İşçinin istifa dilekçesinde haklarını saklı tutması fesih iradesinin işçiden değil işverenden geldiğinin göstergesidir. Yargıtay’a göre de işçinin istifa iradesi olmadan imzaladığı istifa dilekçesinde tüm hak ve alacaklarını saklı tuttuğunu yazması hayatın olağan akışına aykırıdır. İşçiye bakıyla imzalatılan istifa dilekçeleri işçinin iradesini yansıtmaz.

İŞÇİNİN İSTİFASINA RAĞMEN TAZMİNATLARININ ÖDENMESİ

Bazı durumlarda işçi istifa etmesine rağmen işveren tarafından işçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti gibi tazminatları ödenmektedir. İstifa dilekçesine rağmen işverenin tazminat ödemesi yapması iş sözleşmesini işverenin feshettiğini gösterir.

İSTİFA EDEN İŞÇİ TAZMİNAT ALIR MI?

Halk arasında istifa eden işinin hiçbir hak ve alacak talep edemeyeceğine dair yanlış bir düşünce bulunmaktadır. Uygulamada istifa dilekçesi veren işçinin istifa iradesinin varlığı araştırılmaktadır. İşverenin baskısı ve zorlamasıyla istifa dilekçesinin imzalandığı durumlarda işçinin istifa iradesinin bulunmadığı kabul edilmektedir. İstifa dilekçesi imzaladığı halde haklarını almak isteyen işçilerin iş hukuku alanında uzman, iş mahkemesi davalarında uzman bir Mersin Avukat ile çalışmasında fayda vardır. Mersin İşçi Avukatı, Mersin İş Mahkemeleri Avukatı, Mersin İşçi Hakları Avukatı, Mersin İş Davası Avukatı, Mersin İşçi Tazminat Avukatı olarak müvekkillerimize istifa eden işçinin hakları, istifa ettim tazminat alır mıyım, istifa eden tazminat alır mı, kıdem tazminatı davası, işçi davası, iş tazminatı davası, iş davası arabuluculuk başvurusu, işçi alacağı davası, istifa dilekçe örneği konularında en iyi şekilde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz.