EV SAHİBİNİN ELEKTRİK VE SUYU KESTİRMESİ

EV SAHİBİNİN ELEKTRİK VE SUYU KESTİRMESİ

EV SAHİBİNİN KİRACININ ELEKTRİK VE SUYUNU KESTİRMESİ

Artan kira miktarları nedeniyle son zamanlarda kiracılar ile ev sahipleri arasında uyuşmazlıklar yaşanmaktadır. Ev sahipleri kira miktarlarını yasanın belirlediği oranın üzerinde arttırmak istemekte, kiracılar da yasanın belirlediği üst limit olan %25 artıştan fazla artış yapmak istememektedir. Kiracısını çıkarmak isteyen ev sahibi, kiracısı üzerinde baskı oluşturmak amacıyla kiracısını evin elektrik, su veya doğalgazını kestirmekle tehdit etmektedir. Kiracının aboneliklerini iptal ettirmek suç mu, kiracının elektriğini kestirmek suç mu, kiracının elektriği kestirilir mi sorularının yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

KİRACININ ELEKTRİĞİNİ VE SUYUNU KESTİRMEK SUÇ MU?

Kiracılar tarafından en çok merak edilen soruların başında kiracının elektriğini kestirmek suç mu, kiracının suyunu kestirmek suç mu, kiracının doğalgazını kestirmek suç mu, ev sahibi elektriği kestirdi ne yapmalıyım gibi sorular gelmektedir. Kiracının kiraladığı evin elektriği, suyu, doğalgazı kestirildiği takdirde kiracı hukuki yollara başvurabilir.

ELEKTRİK VE SUYU KESİLEN KİRACI NE YAPMALIDIR?

Ev sahibi tarafından rızası dışında elektriği, suyu kesilen kiracı suç duyurusunda bulunabilir mi, ev sahibinin elektriği kesmesi durumunda kiracı ne yapmalı, ev sahibi elektriği kestirirse kiracı dava açabilir mi gibi sorular Mersin ilinde yer alan hukuk büromuza sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir.

Elektrik, su veya doğalgaz aboneliği kesilen kiracı Sulh Hukuk Mahkemesinden ihtiyati tedbir kapsamında elektrik, suyun, doğalgazın kesilmemesi yönünde tedbir talep edebilir. Mersin Avukat olarak hukuk büromuz elektrik aboneliği rızası dışında sona erdirilen kiracılara hukuki hizmet vermektedir.

Kiraya veren, kiracının elektrik, su, doğalgaz aboneliklerini kiracının bilgisi ve rızası dışında sonlandırırsa; kiracı kiraya veren hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilir. Hukuk büromuz Cumhuriyet Başsavcılığı Şikayeti konusunda hizmet vermektedir.

Kiraya veren, kiracının elektrik, su, doğalgaz aboneliklerini kiracının bilgisi ve rızası dışında sonlandırırsa; kiracı uğramış olduğu zararın tazmin edilmesi için ev sahibine maddi ve manevi tazminat davası açabilir.

MERSİN AVUKAT

Mersin Hukuk Bürosu olarak Mersin Kira Avukatı, Mersin Tahliye Avukatı, Mersin Kira Hukuku Avukatı, Mersin Tahliye Davası Avukatı konularında müvekkillerine en iyi şekilde hizmet vermektedir.