İŞ MAHKEMESİ DAVA MASRAFI VE DOSYA ÜCRETİ

İŞ MAHKEMESİ DAVA MASRAFI VE DOSYA ÜCRETİ

İş Mahkemesinde işçilik alacaklarının tahsili için dava açacak olan işçilerin merak ettiği sorulardan biri de iş mahkemesi masrafı ne kadar, iş mahkemesi dava dosya ücreti ne kadar, işçi avukatı ücreti ne kadar, iş mahkemesi avukatı yüzde kaç alır sorularıdır.

Yasalarımızda yapılan değişikle beraber iş mahkemesinde işçi alacak davası, işçi tazminat davası, işe iade davası açılmadan önce işçi zorunlu arabuluculuk başvurusu yapılması gerekmektedir. İşçilik alacaklarını tahsil edemeyen işçiler iş davası açmadan önce işçi arabuluculuk başvurusu yapmalıdır.

Dava Masrafını kim öder? Dava açılırken dava masrafını davayı açan kişi yani davacı öder. Davanın kazanılması durumunda yapılan masraflar davalıdan tahsil edilir.

İŞ MAHKEMESİ DAVA MASRAFI NE KADAR?

İş mahkemesinde açılacak davalarda belli bir harç ve masrafın ödenmesi gerekmektedir. İş mahkemesinin bulunmadığı yerlerde iş davalarına asliye hukuk mahkemesi bakacaktır. Diğer bir deyişle, iş mahkemesinin olmadığı yerde iş davası asliye hukuk mahkemesinde açılır. Mahkeme harcı, mahkeme masrafı her yıl düzenlenmektedir. Davada yapılan masraflar dava sonunda davanın kazanılması durumunda karşı taraftan geri alınacaktır.

İşten çıkarılan işçiler, iş yerinde içeride kalan tazminatlarını ücretlerini maaşlarını genellikle alamamaktadır. İşçiler tazminatlarını almak için ne yapmalıdır. Öncelikle arabuluculuk başvurusu yapmalı, arabuluculuk başvurusundan olumlu yanıt alınamadığı takdirde işçi dava dilekçesi ile iş mahkemesinde iş davası açmalıdır. İş davası teknik bir dava olduğundan iş hukuku alanında uzman Mersin İşçi Avukatı, Mersin Avukat ile çalışmakta fayda vardır. Mersin İşçi Avukatı, Mersin İş Mahkemesi Avukatı, Mersin İş Davası Avukatı olarak müvekkillerimize, iş dava dilekçe örneği, işçi dava dilekçesi, iş mahkemesi dilekçesi, işe iade dava dilekçesi, işçi tazminat davası, iş mahkemesi dava avukatı, işçi arabuluculuk başvurusu, arabuluculuk formu konularında en iyi şekilde Mersin İşçi Avukatı hizmeti vermekteyiz.

İŞÇİ TAZMİNAT DAVASI - MERSİN AVUKAT

Mersin İşçi Avukatı, Mersin İş Mahkemesi Avukatı, Mersin İş Davası Avukatı, Mersin Avukat olarak müvekkillerimize en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.