AVUKAT İLE TEMSİL ZORUNLU MUDUR?

AVUKAT İLE TEMSİL ZORUNLU MUDUR?

AVUKAT KİMDİR?

İnsanların bir arada yaşaması bazı kuralları da beraberinde getirmiştir. Hukuk, toplumsal yaşamı düzenleyen kurallar bütünüdür. Hukuk, toplumsal barışı ve adaleti sağlar. Hukuk içerisinde avukatın yeri çok önemlidir. Avukat, kişilerin haklarını koruma görevinin yanı sıra bağımsız yargının ve temel taşlarındandır. Avukat, kişiler arası ve kişiler ile kurumlar arasında ortaya çıkan uyuşmazlıkları yasalara uygun bir şekilde çözen, kişilerin haklarını savunan kişidir.

İnsanların en merak ettiği soruların başına şu soru gelmektedir;

 

AVUKAT TUTMAK ŞART MIDIR?

Yasalarımıza göre istisnai haller dışında avukat tutma mecburiyeti yoktur. Ancak avukatlar, kanunu bilen, mahkeme kararlarını bilen, özellikle hangi sorunun cevabını nerde araması gerektiğini bilen uzman kişilerdir. Bu nedenle uzman avukat yardımı almayan kişilerin hak kaybına uğraması muhtemeldir. Dava dosyasında ve duruşmalarda insanların kendini doğru şekilde ifade edememesi ciddi hak kayıplarına yol açmaktadır. Bu nedenlerle, zorunlu olmasa dahi tarafların avukatla temsil edilmesi çok daha iyi olacaktır.

Doğru bir avukat seçimi son derece önemlidir bu nedenle avukat arıyorum diyen kişilerin doğru avukat seçimi yapmaları gerekmektedir.

Hukuk çok geniş bir alandır. Mersin’de avukat arıyorum diyen bir kişinin öncelikle dikkat etmesi gereken husus avukatın uzmanlık alanıdır. Örneğin; İş davası açmak isteyen bir işçi alanında uzman iş hukuku avukatından yardım almalı, Boşanmak isteyen bir kişi alanında uzman boşanma avukatından yardım almalı, ceza davası olan kişi alanında uzman ceza avukatından yardım almalıdır. Genellikle insanlar tavsiye üzerine avukat ile görüşmeye gitmektedir. Mersinde avukat tavsiyesi üzerine avukat ile anlaşan vatandaş sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Özellikle internetin gelişmesi Mersin Avukat Tavsiye aramalarını da ciddi ölçüde artırmıştır.

Avukat arıyorum diyen bir kişi avukat konusunda araştırma yaparken avukatın deneyimini de göz önünde bulundurmalıdır. 

MERSİN AVUKAT

Mersinde Avukat Arıyorum diyen müvekkil adaylarımıza Avukatlık Hizmeti ve Danışmanlık Hizmeti konusunda en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.