Mersin Avukat Whatsapp
Mersin Avukat Whatsapp

MERSİN BOŞANMA AVUKAT ÜCRETİ 2020

MERSİN BOŞANMA AVUKAT ÜCRETİ 2020

MERSİN BOŞANMA AVUKAT ÜCRETİ 2020

MERSİN BOŞANMA AVUKATI ÜCRETİ NE KADAR?

Boşanma davası ücretleri, 2020 yılında anlaşmalı boşanma davası ücreti ve çekişmeli boşanma davası ücreti bakımından farklılık göstermektedir.

Boşanma davası ücreti boşanma davası açacak kişilerin merak ettiği bir konudur. Bu yazı ile boşanma davası masrafları konusunda okuyucuyu bilgilendirmeyi amaçlamaktayız.

Boşanma davası ücreti elbette somut olaya göre farklılık gösterecektir. Bu nedenle kesin bir ücret tayini yapmak mümkün değildir. Boşanma davası ücreti belirlemede bazı önemli unsurlar vardır.

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI ÜCRETİ

Anlaşmalı Boşanma Davasında bir Anlaşmalı Boşanma Protokolü hazırlanır. Hazırlanan Anlaşmalı Boşanma Protokolü, Anlaşmalı Boşanma Dava dilekçesi ile beraber mahkemeye sunulmalı ve duruşma günü her iki taraf da duruşma salonunda hazır bulunarak Anlaşmalı Boşanma Protokolünü iradesiyle imzaladığını ve boşanmayı bu şekilde kabul ettiğini beyan etmelidir.

Anlaşmalı boşanma davası ücreti, çekişmeli boşanma davası ücretiyle farklılık göstermektedir. Bu fark hukuki prosedürlerin anlaşmalı boşanma davasında daha az olmasından kaynaklanır. Anlaşmalı boşanmada; dava sırasında ispat yükümlülüğünün olmaması, uzun araştırmaların, bilirkişinin ve tanık dinletmenin gerekmemesi gibi etkenler dava ücretinin daha az olmasında rol oynamaktadır. Bu noktada, davanın hızlı ve prosedürlere uygun ilerleyebilmesi açısından uzman bir boşanma avukatıyla çalışılması daha faydalı olacaktır. Boşanma süreci uzman bir avukatla ilerlemez ise kişiler avukatlık ücretinden daha fazlasına katlanmak zorunda kalabileceklerdir.

Anlaşmalı Boşanma Ücretleri Avukatla müvekkil arasında 2020 AAÜT’ye göre belirlenir.

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASI ÜCRETİ

Çekişmeli boşanma davası ücreti anlaşmalı boşanma davası ücretine nazaran daha yüksektir. Çekişmeli boşanma davalarının daha uzun sürmesi, tanık anlatımları, bilirkişi raporları sürecin uzamasına yol açan nedenlerdendir.

Boşanma davası ücreti olaydan olaya farklılık göstermektedir. Bu sabit bir fiyat verme imkânı yoktur.

Çekişmeli Boşanma Ücretleri Avukatla müvekkil arasında 2020 AAÜT’ye göre belirlenir.

BOŞANMA DAVASI MASRAFI NE KADARDIR?

Boşanma davası açmak için yatırılması gereken harç 2020 yılı itibariyle 54,4 TL’dir. Bununla beraber mahkeme veznesine yargılama giderleri de gider avansı adı altında yatırılmaktadır. Bu yargılama giderleri ise çıkarılan tebligat sayısı, tanık sayısı, bilirkişi, boşanma davasının anlaşmalı ya da çekişmeli olması gibi etkenler ile değişmektedir.

MERSİN BOŞANMA DAVASI ÜCRETİ 2020

Boşanma davası ücreti ve boşanma davası masrafı her somut olaya göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle 2020 yılı avukatlık ücretiyle alakalı kesin bir ücretlendirme yapabilmemiz mümkün değildir.

Mersin Boşanma Avukatı için tarafımıza ulaştığınız takdirde daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mersin hukuk bürosu avukatlık danışma ücretleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Av. Osman Mete YILDIZ - 0532 795 45 33